Žmogus – sudėtingo beribio pasaulio dalis. Jo gyvenimą valdo kosmoso dėsniai. Kad gyventume harmoningai su gamta, turime suprasti, pažinti šį pasaulį, matyti, jausti gyvenimo ritmą. Bet pasaulis keičiasi, keičiasi ir mūsų gyvenimo būdas. Sveikas žmogus – tai žmogus gyvenantis kūno, proto ir sielos harmonijoje. Įvairiausios priežastys gali sutrikdyti pusiausvyrą su aplinka ir pačiu savimi. Tai mintys, neigiamos emocijos, orų kaita, metų laikai. Visa tai yra daugelio ligų priežastimi. Ruduo ir žiema – lietingas, vejuotas, tamsus ir vėsus laikotarpis, palankus peršalimo ligoms, lydimas streso ir susilpnėjusio imuniteto. Į pagalbą galime pasitelkti aromaterapiją – senovės metodą, kaip panaudoti gamtos galias gydymui ir profilaktikai. Aromaterapija tai menas ir mokslas, panaudojant iš augalų išgautus eterinius aliejus kūno, proto ir sielos harmonizavimui.
Aromaterapija, tai eterinių aliejų panaudojimas, siekiant teigiamo poveikio žmogaus sveikatai, praktiniu požiūriu stiprina imuninę sistemą.
Pasaulis pilnas nuostabių aromatų, nors jų neįmanoma nei pamatyti, nei paliesti tačiau galime užuosti, įkvėpti. Kvapų pagalba galime pakylėti nuotaiką, sušildyti jausmus, pagerinti savijautą. Eteriniai aliejai į organizmą patenka per odą, kvėpavimo takus ir gleivines, suteikdami terapinį poveikį. Tik 100% natūralūs eteriniai aliejai, pasižymintys gyvybine energija, gali būti vartojami kitai gyvai sistemai – žmogui įtakoti.
Jau senoviniuose rankraščiuose aprašomi natūralių aromatinių medžiagų galimi efektai, panaudojant plačiausiu diapozonu: nuo magiško, gydomojo iki estetinio ir emocianalinio poveikio todėl net silpniausias kvapas gali pažadinti mumyse prisiminimus, pakeisti nuotaiką, sustiprinti imunitetą, padėti kovoti su įvairiomis ligomis namų sąlygomis.
Pakanka į aromatinę lempą įlašinti 3-5 lašus jūsų mėgstamo eterinio aliejaus ir aromatas pasklis po visą patalpą. Eterinių aliejų garinimas ore atlieka ne tik estetinę bei psichologinę funkcijas, bet pasižymi antivirusiniu, antibakteriniu, dezinfekuojančiu, priešuždegiminiu, antistresiniu poveikiu bei stiprina imunitetą. Nustatyta, kad vidutinio dydžio patalpoje naudojant aromatinę lempą per 3-4 valandas žūsta 70% ore gyvenančių patologinių mikroorganizmų. Šis eterinių aliejų poveikis itin pageidaujamas masinio žmonių susibūrimo vietose, gripo epidemijų metu. Aromatinės lempos, difuzoriai padeda per trumpą laiką tolygiai paskirstyti eterinių aliejų garus patalpoje. Įstaigų darbuotojai nedidele koncentracija inhaliuodami aromatingą orą yra apsaugomi nuo infekcijų ir peršalimo ligų, stiprinamas jų imunitetas. Tokiose įmonėse darbuotojai mažiau serga, didėja jų darbo našumas, gerėja nuotaika. Garindami eterinius aliejus namuose galime sukurti jaukią namų atmosferą, stiprinti šeimos narių sveikatą, pagerinti tarpusavio santykius. Aromatų difuzija patalpose nėra itin brangus malonumas. Turint keletą aukštos kokybės tikrų eterinių aliejų buteliukų, galima sukurti savo mėgstamas sinergijas (kvapų mišinius). Šiam reikalui naudojama aromatinės lempos
Elektriniai difuzoriai
Juos galima naudoti namuose, ofise, priklausomai nuo žmogaus poreikio.
Eukaliptų, čiobrelių, citrinų, arbatmedžių, kadagių, gvazdikų eteriniai aliejai stiprina imunitetą, didina atsparumą peršalimo ligoms. Tai stiprūs antiseptikai pasižymintys antivirusiniu, antimikrobiniu, dezinfekuojančiu poveikiu. Veikia antibakteriškai, saugo nuo virusų, stimuliuoja apsaugines organizmo funkcijas, ypač vartotina gripo epidemijos metu patalpų dezinfekcijai.
Panaudojimo būdai:
1) aromatinė lempa (3-5 lašai eterinio aliejaus 15m² patalpai);
2) grindų ir paviršių dezinfekcija (į 10ml spirito įlašinti 10-12 lašų et.aliejų supilti į kibirą su vandeniu ir išplauti grindis);
3) asmeninei apsaugai rekomenduojama kelis lašus preparato užlašinti ant drabužių apykaklės.
Viršutiniams kvėpavimo takams terapinį poveikį turi pušų, čiobrelių, pipirmėčių eteriniai aliejai. Lauro lapų, santalmedžio eteriniai aliejai – minkština kosulį. Pipirmėčių ir čiobrelių eteriniai aliejai skystina glaives, padeda atsikosėti. Pušų eterinis aliejus atpalaiduoja lygiųjų raumenų spazmus.
Panaudojimo būdas: šilta garų inhaliacija (į vieną arbatinį šaukštelį augalinio aliejaus įlašinti 1-3 lašus eterinio aliejaus ir tai supilti į indą su karštu vandeniu. Inhaliuoti šiltais garais).
Sergant ausų, nosies, gerklės ligomis gerą kvėpavimo takų buklę padeda palaikyti geranium (rožinė pelargonija), pipirmėčių, arbatmedžių eteriniai aliejai.
Panaudojimo būdas: gerklės skalavimai (į stiklinę įpilti 1 arb. š. druskos, po to 1 lašą geranium etterinio aliejaus, užpilti karštu vandeniu arba medetkų, ramunėlių, šalavijų arbata. Skalauti gerklę 3-4 kartus dienoje).
Jei peršalimas susijęs su spazminiu kosuliu, bronchitu gali padėti pušų, eukaliptų, čiobrelių, piprmėčių, bosvelijų eteriniai aliejai.
Imuninę sistemą padės susiprinti eukaliptų – čiobrelių aromaterapinė vonia. Naudokite ją 1 kartą savaitėje 1-2 mėnesius (į 2 valg. š. druskos įlašinkite 8-10 lašų eterinių aliejų, išmaišykite, supilkite į vonią. Procedūros laikas 20-30 min.)
Esant šaltiems, drėgniems orams paaštrėja ir sąnarių ligos, nes jie reaguoja į orų permainas. Čia pagelbėtų levandų, rozmarinų, pušų, ramunėlių, cinamono, juodųjų pipirų, mairūnų eteriniai aliejai. Juos reikia ištirpinti migdolų, jonažolių, makadamijų augaliniame aliejuje ir gautu masažiniu mišiniu išmasažuoti skaudamus sąnarius. Norėdami sustiprinti preparato poveikį galime apvynioti maistine plėvele, įvynioti į pledą 1 val. Procedūrą kartoti 2-3 kartus per savaitę.
Masažinio mišinio pavyzdžiai:
1) 30 ml. augalinio aliejaus
rozmarinų eterinio aliejaus 4 lašai
mairūnų – 4 lašai
kadagio uogų – 3 lašai
juodųjų pipirų – 2 lašai
2) 30 ml. augalinio aliejaus
rozmarinų eterinio aliejaus 6 lašai
ramunėlių – 3 lašai
juodųjų pipirų – 3 lašai
Masažiniai aliejai gerina sąnario paviršių ir kaulinio audinio funkcijas. Jie sušildo ir stimuliuoja audinius, gerina kraujotaką, didina sąnarių lankstumą.
Spaudžiant šaltukui papildomos priežiūros reikalauja ir mūsų oda. Kosmetikos priemonės, kurių sudėtyje yra augalinės kilmės veikliųjų meidžiagų, augalinių ekstraktų, turi įtakos odos lastelėms, gerina odos funkcijas. Augalai turi biologiškai aktyvių medžiagų, eterinių aliejų: šios medžiagos pasižymi gydomosiomis ypatybėmis. Iš vaisių kauliukų, riešutų, sėklų šalto spaudimo būdų gaunami augaliniai aliejai, taip pat žinomi šaltiniai, naudojami kosmetikoje ir kūno priežiūros priemonėse. Iš vynuogių kauliukų išgautas aliejus naudojamas kosmetologijoje odai maitinti ir apsaugoti. Aliejuje esančios veikliosios medžiagos pasižymi apsauginėmis savybėmis, stiprina kapiliarus, didina sienelių elastingumą. Medetkų aliejinis ekstraktas turi priešuždegiminį, antiseptinį, minkštinamąjį gydomąjį poveikį, ramina odos sudirgimus. Avokado aliejus apsaugo odą esant dideliam šalčiui. Jis minkština ir maitina dehidratuotą, sausą, vystančia odą. Regeneruojantys, saugantys odą nuo senėjimo, didinantys odos elastingumą ir stiprinantys jos apsaugines funkcijas yra nakvišų, agurklių, erškėtuogių sėklių augaliniai aliejai. Abrikosų ir persikų kauliukų aliejai skatina žaizdų gyjimą ir veikia priešuždegimiškai. Nuostabiom maitinančiom savybėm pasireiškia argano aliejaus. Jis savo sudėtyje turi gamtinės kilmės vitaminus A, E, F, stimuliuoja kolageno ir elastino sintezę odoje, ją stangrina.
Original ATOK aromaterapinės aliejinės kosmetikos gamyboje naudojama gamtinė žaliava: aukščiausios kokybės augaliniai ir eteriniai aliejai bei kiti gamtiniai komponentai. Original ATOK aromaterapinės aliejinės kosmetikos produktai skirti kasdieninei veido ir kūno odos priežiūrai. Jie lengvai įsigeria į odą, didina elastingumą, normalizuoja drėgmės balansą, padeda apsisaugoti nuo neigiamo aplinkos poveikio.
Kartu su tamsiais rudens vakarais beldžiasi į sielą liūdesys, nerimas, kurio tiek daug mūsų skubančiame pasaulyje. Eteriniai aliejai dar vadinami augalo siela – pradžiugina ir sušildo jausmus. Kaip rašė V.Šekspyras: „Ir stiklinio flakono belaisvis ilgais vakarais džiugina sielą….“.
Taip eterinio aliejaus aromatas lyg plonom stygom groja mūsų emocijomis sukurdamas vis naują muziką. Mes visi esame individualūs ir skirtingai reaguojame į kvapus. Eteriniai aliejai veikia mūsų emocijas ir nervų sistemą, pasižymi bioreguliuojančiu poveikiu, leisdami efektyviai gyventi čia ir dabar. Reguliuojantis aromaterapijos poveikis ir yra svarbiausias psichologiniame lygmenyje. Įtakodami psichoemocinę sferą visi eteriniai aliejai (EO) pasižymi trigubu efektyvumu: stimuliuojančiu, atpalaiduojančiu, adaptogeniniu poveikiu. Todėl jų aromatas atpalaiduoja stresą, sukuria džiaugsmingą nuotaiką, įtakoja žmonių gerbuvio jausmą, gerina tarpusavio santykius, sukuria malonią atmosferą, sušido jausmus.
Levandos ir rožės mišinys naudojamas ramiai nuotaikai sukurti, mažina stresą ir aukštą kraujospūdį.
Citrinos ir jazmino aromatas gaivina, tonizuoja ir ramina.
Gėlių aromatai (ylang-ylang, apelsino žiedų, rožinės pelargonijos) palaikys atpalaiduotą atmosfera.
Apelsino žievelių eterinis aliejus stabilizuoja emocijas.
Iš pat ryto maloni nuotaika pabudus sukuriama paskleidžiant citrinų, greipfrutų, pušų, eukaliptų kvapus.
Panaudojimo būdai:
1) aromatinė lempa;
2) aromaterapinė vonia;
3) aromaterapinis masažas – suteiks palaimos būseną.
Ruduo ir žiema tai net tik vėsūs orai, šaltis ir ilgi vakarai, bet ir visa eilė švenčių: Kūčių vakaras, Šv. Kalėdos, Naujieji metai…
Dovanos, šventiniai vakarai ir… buvimas kartu. Eteriniai aliejai – gamtos sukurti stebuklai, padės jums sukurti magiškos, stebuklingos pasakos atmosferą jūsų namuose. Beje ir savo pačių keptų kūčiukų kvapas pakelia nuotaiką.
Egzotiškas citrusų (citrinų, mandarinų, apelsinų) ir gėlių (kanangų, rožinių pelargonijų) aromatas nuneš jus į Kalėdinę pasaką.
Lyg švelnus Kalėdinis sapnas gvazdikų, kardamonų, cinamono, apelsinų kvapai.
Kalėdinio vakaro atmosferą padės sukurti intensyvus citrinių, apelsinų, greipfrutų, bergamočių, cinamono aromatas.
Eteriniai aliejai ir jų mišiniai skirti švenčių metu sukurti nepakartojamą Jūsų namų aurą.
Taigi aromaterapija yra dar viena galimybė rudenį ir žiemą išsaugoti gerą savijautą ir sukurti šventinę nuotaiką.
Firmoje „Aromatum Cosmetic“ Jūs rasite įvairius Original ATOK eterinius ir augalinius aliejus.
Rima Balaišienė
Aromaterapijos lektorė – kosmetologė
tel.: +370 671 04092